Hamilelikte Yapılan Test Ve İncelemeler

Hamilelikte Yapılan Test Ve İncelemeler


Hamilelik annelerin sağlığına en fazla özenmesi gereken dönemlerin başında gelmektedir. Annenin sağlık durumu ve bebeğin sağlık durumu hamileliğin seyri açısından büyük öneme sahiptir. Eşlerin gebeliğe karar verdiği andan itibaren belli ayları takiben periyodik olarak testler uygulanmaktadır. Periyodik olarak uygulanan testler yalnızca belli haftalarda yapılmaktadır. Bebeğin gelişim evresiyle ilgili olan test o gelişim evresini geçtikten sonra yapılamamaktadır.

 

Sağlıklı bir gebelik geçirmek için doktorun önerilerini dikkate almak gerekmektedir. Bu noktada hamilelikte yapılan testler büyük önem taşıyor. Hamileliğin ilk anından itibaren düzenli takip, bebekte ve annede ortaya çıkabilecek risk durumlarını da ortadan kaldırabilir.

 

Beta HCG Testi

 

Kadınlar gebelik şüphesiyle ilk defa doktora gittiklerinde yapılan testtir. Annenin kanında bulunan HCG hormonu miktarı, hamilelik hakkında bilgi vermektedir. Bu hormon önce kanda tahlil edilmektedir. Dah sonra idrarda tahlil edilen HCG hormonu hamile olan kadınlarda gözlemlenebilecek düzeydedir.

Beta HCG hormonu döllenme başladıktan sonra 6. günden itibaren artış göstermektedir. Daha öncesinde 0-10 aralığındadır.

 

İlk Tarama Testleri

 

Gebelik teşhis edildikten sonra doktor belli testler yapmaktadır. Bunun sebebi anne ve bebeğin gebelik sürecinde yaşayabileceği risklerden korunmasını sağlamaktır. Gebelik testinden sonra smear olarak adlandırılan rahim ağzı taraması yapılmaktadır. Bu testin hamilelikten önce yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü rahim ağzında kanser ya da kanser riski zuhur ettiği taktirde riskli bir gebelik ve doğum gerçekleşebilir.

Gebelik döneminde veya öncesinde çeşitli biyokimya testleri, kan testleri uygulanmaktadır. Tiroid testleri de uygulanmakla birlikte bebeğin gelişimini etkileyebilecek olumsuzlukların tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

 

İkili ve Üçlü Tarama Testleri

 

Gebelik döneminde adından sıkça söz edilen testlerden biridir. Kan yoluyla yapılan bu testlerin zamanında yapılması büyük öneme sahiptir. İkili tarama testi gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılmalıdır. Başta Down sendromu olmakla birlikte çeşitli kromozom anormalliklerinin tespiti amaçlanmaktadır. Diğer adıyla ense kalınlığı testidir. Testin pozitif ya da negatif çıkması kesin sonuç vermeyebilir.

 

Gebeliğin 16 ve 20. hafta aralığında yapılan üçlü tarama testi ikili tarama testi ile aynı amaçları taşımaktadır. Kan tahlili yoluyla yapıldığı bilinen bir gerçektir. İkili taramada iki anormal durum tespit edilmektedir. Ancak üçlü taramada down sendromu, trisomi ve NTD bozuklukları olmak üzere üç anormal durum test edilmektedir.

 

Şeker Yükleme Testi

 ​​​​​​​

Oral Glukoz tolerans testi olarak da bilinen şeker yükleme testi gebeliğin 24-28 hafta aralığında yapılmalıdır. Annenin hamilelik dönemi insülin dengesini test etmek amacıyla yapılmaktadır. 50 ve 100 gram glukoz verilerek annein kan değerleri ölçülmektedir. Son dönemlerde tartışma konusu olan şeker yükleme testi, annenin bir müddet aç kalmasını sağlayacaktır.

SİZİ ARAYALIM