Göz Seyirmesi Neden Olur?


Birçok kişinin başına gelen göz seyirmesi sinir bozan bir durumdur. Çoğu zaman önemsiz ve kısa süreli olan bir durumdur. Fakat görmede bozukluk, bulanıklık gibi durumları tetikliyor ve sürekli oluyor ise göz doktoruna gitmek faydalı olacaktır. Tabi bu rahatsızlık veren durum şimdi akıllarda göz seyirmesi neden olur? Nasıl geçer? gibi soruları da dolaştırmaktadır.

 

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Göz seğirmesi göz kapağını istem dışı olarak seri şekilde ve sürekli hareket etmesidir. Bu durumun oluşmasını uykusuzluk, göz yorgunluğu, stres, beden ve beyin yorgunlukları, aşırı kafein ve sigara tüketimi tetiklemektedir. Ayrıca magnezyum, B12, D vitamini eksikliği ve alerjik durumlarında neden olduğu görülmektedir.

Ayrıca doktorlara göre, gözün sık sık seğirmesinde yatan diğer neden, gözde rahatsızlık olduğu ve bir göz dr gitmenizi söylüyor olabilmesidir. Yani miyop, hipermetrop ve gizli astigmat gibi göz rahatsızlıkların sinyallerini veriyor olabilir. Hatta gözlük kullanan biri için gözlük numarasının arttığını bile belirtmek istiyor olabilmektedir.

 

Göz Seğirmesini Geçirme Yöntemleri

Bu durum genelde kısa süreli olduğu için kendiliğinden geçmektedir. Göz seğirmelerinde yapılan en sık yöntem göz kasılmalarına neden olan kas ve sinirleri gevşetmektir. Bu da göze sıcak ve ya soğuk kompleks uygulamak ile olur. Diğer bir yöntem ise ufak masajlar yapmaktır.

Aslında en uygun yöntem göz seğirmesine neden olan sorunu çözmektir. Uykusuz iseniz uyumak, çok kafein almak ise kafeine ara vermek, stres kaynaklı ise stresten biraz uzaklaşmak gibi çözümler göz seğirmesinden kurtulmak için daha doğru olacaktır. Geçmeyen uzun süre devam eden durum ise mutlaka göz doktoruna gidilmelidir.

SİZİ ARAYALIM