Emzirme Polikliniği


Anne sütü bebekler için sağlık açısından mucizevi bir besin kaynağı olarak bilinir. Anne sütü hem kolay hazmedilir hem de bebeği yaşayabileceği tüm hastalıklardan korur. Anneler ile bebekler arasında doğru bağın kurulmasında da etkili olan anne sütü emzirme alışkanlığının kazanılmasıyla alakalıdır. Annelere ve bebeklere emzirma alışkanlığının kazandırılması için emzirme polikliniği hizmet vermektedir.

 

Özel hastaneler ve Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastanelerinde bulunan emzirme poliklinikleri annelere emzirme döneminde büyük fayda sağlamaktadır. Peki bu kadar fayda sağlayan Emzirme polikliniği nedir?

 

Emzirme Polikliniği Nedir?

 

Sağlıklı anne ve bebekler anne sütünü emme alışkanlığı kazandırmak için hekimler emzirme polikliniğinde görev alırlar. Bu poliklinik içerisinde annede emzirmek için öz güven oluşturur. Bu sayede annenin süt oluşumunu artırılır ve doğru tekniklerle bebeğin emzirilmesi sağlanır. Poliklinik içerisinde amaç bebeğin doğru ve yeterli sürede emzirmesini sağlamaktır. Bu işlemler için hizmet veren polikliniğe de emzirme polikliniği denir.

 

Emzirme Polikliniğinde Verilen Hizmetler

 

Emzirme polikliniği içerisinde annenin bebeği doğru emzirmesine yönelik hizmetlerin yanı sıra bazı danışmanlık hizmetleri de verilir. Emzirme polikliniğinde;

 

-Yeni doğum yapan anneye emzirme ile ilgili yöntemler,

-Emzirmede sorun yaşayan annelere,

-Meme çatlakları ya da lohusalık gerginliği olan annelere,

-Emzirme başlamasına rağmen kilo sorunu ortaya çıkan annelere,

-Evlatlık edinilmesi söz konusu olduğunda,

-Bebeklerin memeyi reddetmesi halinde,

-Süt sağılması ve sütün doğru şekilde saklanması hususunda hizmetler verilir.

 

Emzirme İşleminin Anneye Faydası

 

Her anne emzirme yetisine sahip olup, herhangi gibi bir problem olmadığı sürece bebeğe yetebilecek oranda süt üretebilir. Emzirme sadece bebeğe değil anneye de oldukça fayda sağlar. Emzirme işlemi sayesinde anne, meme kanseri ve rahim kanseri gibi pek çok önemli hastalıklardan korunmuş olur. Anneler doğum yaptıktan sonra 1 saat içerisinde emzirme işlemine başlamalıdır. Bu süre 6 ay kadar devam ederek, 6 aydan sonra ek besinle bebekler beslenmelidir.

 

Çalışan Annelerde Emzirme

 

Çalışan annelerde emzirme durumu sütün önceden sağılması şeklinde yapılabilir. Sağılan sütler kesinlikle süt sağma poşeti içerisinde taze olarak bekletilmelidir. Sütün bekletildiği poşet ve ortam kesinlikle steril olmalıdır. Süt üzerine tarih ve miktar bilgisi yazılarak, sütleri daha doğru şekilde saklayabilirsiniz.

 

Süt sağma işlemi süt sağma aparatı ve pompası ile yapılır. Süt sağlamadan önce mutlaka bu aparatların temiz olması gerekir. Sağım işlemi her meme için yaklaşık olarak 15-20 dk kadar yapılması gerekir. Sağılan sütler buzdolabında 3 gün boyunca rahatlıkla korunabilir.

SİZİ ARAYALIM