Check Up (Çekap)


Check up; kişinin, olası hastalıkların erken dönemde tespit edilebilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan sağlık taramasıdır. Check up nedir sorusunun yanıtı, kısaca budur. Yaş, kalıtsal yapı ve de çevresel faktörler; check up sırasında dikkate alınmaktadır.

 

Check up yaptırmak, ileri evrelerde tedavisi zorlaşabilen hastalıkların erken teşhisini sağlamaktadır. Böylelikle, herhangi olası bir durumda; en kısa zamanda tedaviye başlanabilir.

 

Hastanelerde, yaş ve cinsiyete göre özel oluşturulmuş; olası risklerin tanıları için kişiye özel programlar uygulanabilmektedir. Check up, sayesinde; gerekli bilgilendirme, yönlendirme ve kontroller gerçekleştirilmektedir.

 

Check Up Uygulamasının Kapsamı

 

Check up, sadece tahlil ve de tetkiklerden oluşan bir inceleme değildir. Hastalık oluştuğu andan itibaren yapılan tetkikler de, check up değildir. Hastanın sadece laboratuvar testlerine bakılarak değerlendirme yapılmaz. Check up öncesinde de, hastayla yapılan görüşmeler ile daha sağlıklı değerlendirme yapılabilmektedir.

 

Check up; doktorun hastayla yaptığı görüşme, laboratuvar ve radyolojik tetkiklerinin doğrultusunda yapılan bir değerlendirmedir. Bireyin yaşamı, beslenme tarzı, alışkanlıkları ve ailevi riskleri göz önünde bulundurularak; hastanın sağlık durumu değerlendirilir.

 

Check up neticesinde, hastanın yapması gereken ve dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verilir. Eğer bir rahatsızlık teşhis edilirse veya hastanın bir sağlık sorunu varsa; hasta, doğru bölüme yönlendirilir.

 

Check Up Yaptırmanın Sebepleri

 

İleride hastalığa dönüşebilecek olan riskler, kolayca tespit edilebilmektedir. Hastalıkların erken teşhisinde, check up önemli rol oynur.

 

Check Up Ne Zaman Yaptırılır?

 

Erişkin yaşlardan itibaren, herhangi bir şikayet olmasa bile; kişi, yılda 1 kez sağlık kontrolünden geçebilir. Yıllık sağlık kontrolü, hekimin önceki yıllara ait sonuçları karşılaştırması ve değişimleri izlemesi açısından fayda sağlamaktadır.

 

Check Up Nasıl Yapılır?

 

Check up için, öncelikle; randevu alınır. Check up’tan sorumlu olan doktor, kullanılan ilaçlar ve kişinin geçirmiş olduğu hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu neticede, check up uygulamasının kapsamı belirlenmektedir. Kişinin check up’a gelmeden önce, kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar olduğunda; doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

 

Randevu gününde, aç karna; yaklaşık 8-10 saat civarı bir açlıkla gelinir. Kan ve idrar tahlilleri alınır. Bunun dışında da; kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Kişinin yaşı ve cinsiyetine uygun olarak; mamografi, PSA testi gibi çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. 50 yaş üzeri için ise, endoskopik tetkikler planlanabilmektedir.

 

Check up süresi, kapsamına göre farklılık gösterebilmektedir. Sonuçlar, tetkiklere bağlı olarak aynı gün içerisinde ya da takip eden günlerde hazır olmaktadır.

SİZİ ARAYALIM