Besin Alerjisi Testi


Beslenmek, hayatın devamı için gerekli en önemli unsurların başında geliyor. Ancak insanların genetik özellikleri ile bünyelerinin birbirinden farklılıklar göstermesi nedeni ile bazı besinler kişilerde besin alerjisi yapabiliyor. Bu durum kişilerde belirli semptomların oluşmasına neden olabiliyor. Kişilerin yaşamış oldukları besin alerjileri için besin alerjisi testi yapılıyor. Besin alerjisi testi ile kişilerin genetik özellikleri bakımından hangi besin türlerine göre alerjileri olduğu tespit edilerek o besinleri tüketmemeleri konusunda uyarılarda bulunuluyor.

 

Besin Alerjisinde Tanı Nasıl Konur?

 

Besin alerjileri besin alerjisi testleri ile tespit ediliyor. Birçok kişi besin alerjisi testi nasıl yapılır sorusuna cevap arayarak konu ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak istiyor. Besin alerjilerinde öncelikle yapılan işlem tanı koyma işlemidir. Besin alerjisi tanısı koymak uzmanlık gerektiren bir konu olarak dikkat çekiyor. Dikkatli bir şekilde yapılmayan tanı koyma işlemleri neticesinde hastalara gereksiz diyetlerin uygulatılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Besin alerjisi testlerindeki en önemli etken doktor ile hasta arasındaki iletişimin çok iyi olması gerekiyor.

 

Tanı Koyma İşleminde Yapılan Değerlendirmeler

 

- Hastanın rahatsızlığı ile ilgili öyküsü tanı konma işleminde önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor.

- Hastanın alerji şikayeti yaşamasına neden olan besini ne kadar ve sıklıkta tükettiğinin tespit edilmesi değerlendirilen en önemli noktalardan birisidir.

- Hastadaki alerji belirtilerinin ortaya çıkışı ve son bulması zamanı,

- Daha önceki zamanlarda ya da daha sonraki aşamalarda benzer şikayetlerin görülüp görülmediği,

- Belirtilerin niteliklerinin bilinmesi,

- Gerekli görülmesi durumunda besin günlüğü tutulması gibi özellikler tanı koyma işlemi esnasında uzmanlar tarafından önemle üzerinde durulan konular arasında yer alıyor.

 

Besin Alerjisi İşlemlerinde Tedavi Yöntemleri

 

Besin alerjisi teşhisi için kesin olarak uygulanan bir yöntem söz konusu değildir. Hastanın şikayetlerini ortaya çıkaran besinlerden uzak durması hastalığın önüne geçilmesi için atılacak en önemli adım olarak biliniyor. Çok az miktarda alınacak bir besinin bile şiddetli şikayetlerin ortaya çıkmasında etkin bir rol oynayacağı gerçeği uzmanlar tarafından göz önünde bulunduruluyor.

 

Kesinleşen bir tanı sonrasında uzmanlar tarafından hastaya hazırlanan diyet programına disiplinli bir şekilde uyulması bekleniyor. Böylelikle kişide besin alerjisine neden olan besinlerden uzak durularak besin alerjisinin ortaya çıkardığı olumsuz durumlardan kaçınılmış oluyor. Hastada besin alerjisine neden olan besinin ne olduğunun tespit edilmesi için hastanın hangi besinleri tüketiyorsa o besinleri aşamalı olarak bırakması uzmanlar tarafından isteniyor. Bunun neticesinde şikayetlerin azalması ile hangi besine karşı alerji olduğu tespit ediliyor.

SİZİ ARAYALIM